Linki

Kłamstwo w CV 

Każdy kłamie – ale czy nawet w CV?

Czy mimo obecnej dobrej sytuacji na rynku pracy zdarzają się osoby, które kłamią w CV, żeby wypaść lepiej od innych kandydatów? Jak najbardziej – 1 na 5 osób przyznaje się do kłamstwa, a co 6 kłamiący zostaje przyłapany. Zaskakujące, ale w pełni prawdziwe.

Fałsz w CV może być szczególnie kuszący dla osób, które mają stosunkowo niewielkie doświadczenie. Czy jednak takie sztuczki popłacają? Które części CV fałszujemy najczęściej? Jak poważne mogą być konsekwencje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule „Kłamstwo w CV” w Poradniku Praca.pl 2019.

Osoby wchodzące na rynek pracy, w tym studenci, mogą czuć pokusę, by "podkręcić" swoje CV - skłamać, by wypaść lepiej niż pozostali kandydaci. Czy jednak warto? Co zrobić zamiast kłamstwa?

Zapraszamy do lektury  artykułu "Kłamstwo w CV" z Poradnika Praca.pl 2019.

Więcej artykułów na temat rozwoju kariery zawodowej znajdziesz w Poradniku Praca.pl 2019.  

--------------------------------------

  

Klucz do kariery. Strona podająca wiele ważnych informacji dotyczących planowania swojej kariery

http://www.kluczdokariery.pl/

------------------------------------------------

Porady dla osób poszukujących pracy employear.com  

 https://www.employear.com/jak-pisac-list-motywacyjny.html

https://www.employear.com/jak-napisac-cv.html

https://www.employear.com/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac.html

  

................................

Porady i artykuły z serwisu Pracuj.pl

 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

5 elementów, które musisz sprawdzić przed wysłaniem CV

Jak zostać najlepszym stażystą i otrzymać ofertę zatrudnienia?

Umowa-zlecenie dla studenta – ABC

https://porady.pracuj.pl/student/witamy-na-pokladzie-jak-przezyc-pierwszy-dzien-w-nowej-pracy/

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/10-zdan-ktorych-lepiej-nie-wypowiadac-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/

https://porady.pracuj.pl/student/jak-odkryc-co-chcesz-robic-w-zyciu/

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/gus-wzrost-przecietnego-zatrudnienia-i-wynagrodzenia-w-styczniu-2019-r

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/przybywa-pracownikow-wykonujacych-obowiazki-zdalnie  

.....................................

Rekruterzy i doradcy zawodowi, którzy tworzą serwis LiveCareer, na bazie analizy treści CV przygotowali bezpłatne poradniki z najlepszymi praktykami pisania życiorysów zawodowych. 

Pierwszy z nich to lista 31 błędów w CV, przez które rekruterzy odrzucają aplikacje. Treść tę kierujemy szczególnie do studentów i absolwentów — osób, które często stawiają dopiero pierwsze kroki w życiu zawodowym i jeszcze nie wiedzą, jak napisać dobre CV.

Dodatkowe wskazówki na temat pisania CV zawarliśmy też tutaj:

  

 

4 rzeczy, które warto sprawdzić przed rozmową kwalifikacyjną

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, zainteresuj się celami przedsiębiorstwa. W ten sposób utwierdzisz się w decyzji dotyczącej wyboru pracodawcy. Warto uwzględnić także bardziej prozaiczne kwestie, jak np. dojazd do siedziby firmy.   

W odpowiedzi na ogłoszenie wysłałeś dopracowane CV i zostałeś zaproszony na rozmowę w sprawie pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, przygotuj się i przeanalizuj takie kwestie: 

  1. 1.     Kierunek rozwoju przedsiębiorstwa

Ważne, by cele firmy były zbieżne z tym, co sam chciałbyś osiągnąć. Dzięki takiej spójności będziesz zmotywowany do działania i nie doświadczysz niepotrzebnych niepokojów i frustracji.  

  1. 2.     Czas i miejsce spotkania

Potwierdź termin spotkania. Jeśli pomylisz datę, ominie Cię rozmowa lub nie zdążysz się do niej przygotować, a w efekcie stracisz szansę na pracę marzeń.  

  1. 3.     Dojazd do firmy

Sprawdź, jak dojechać do wyznaczonego miejsca. Roboty drogowe, zmiany w organizacji ruchu, korki – wszystko to może sprawić, że nie pojawisz się punktualnie. Dobrze jest zminimalizować ryzyko, np. wychodząc z domu wcześniej niż to konieczne.  

  1. 4.     Umiejętności z zakresu autoprezentacji

Przed rozmową kwalifikacyjną warto zobaczyć, jak wypadasz, gdy mówisz o sobie. W tym celu można przeprowadzić symulację spotkania – w rolę rekrutera wciela się ktoś z rodziny, znajomy itd., a Ty odpowiadasz na pytania. Dobrze jest również prosić bliskich o analizę Twojego zachowania. Zapytaj np. o to, jak reagujesz na stres. Być może zewnętrzni obserwatorzy, którzy są Ci życzliwi, dostrzegają zachowania, których nie jesteś świadomy. Prosząc o feedback i analizując opinie na temat Twojej postawy - dowiadujesz się, nad czym warto pracować. Dobrze jest także nagrywać swoje wypowiedzi, a następnie analizować nagrania, wyłapywać błędy i poprawiać je.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/student/5-rzeczy-ktore-warto-sprawdzic-przed-pierwsza-rozmowa-kwalifikacyjna/

.....................................................

Artykuł „Budowanie marki osobistej na studiach” w Poradniku Praca.pl.