Kłamstwo w CV 

Każdy kłamie – ale czy nawet w CV?

Czy mimo obecnej dobrej sytuacji na rynku pracy zdarzają się osoby, które kłamią w CV, żeby wypaść lepiej od innych kandydatów? Jak najbardziej – 1 na 5 osób przyznaje się do kłamstwa, a co 6 kłamiący zostaje przyłapany. Zaskakujące, ale w pełni prawdziwe.

Fałsz w CV może być szczególnie kuszący dla osób, które mają stosunkowo niewielkie doświadczenie. Czy jednak takie sztuczki popłacają? Które części CV fałszujemy najczęściej? Jak poważne mogą być konsekwencje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule „Kłamstwo w CV” w Poradniku Praca.pl 2019.

Osoby wchodzące na rynek pracy, w tym studenci, mogą czuć pokusę, by "podkręcić" swoje CV - skłamać, by wypaść lepiej niż pozostali kandydaci. Czy jednak warto? Co zrobić zamiast kłamstwa?

Zapraszamy do lektury  artykułu "Kłamstwo w CV" z Poradnika Praca.pl 2019.

Więcej artykułów na temat rozwoju kariery zawodowej znajdziesz w Poradniku Praca.pl 2019.  

--------------------------------------

  Klucz do kariery. Strona podająca wiele ważnych informacji dotyczących planowania swojej kariery

http://www.kluczdokariery.pl/

------------------------------------------------

Porady dla osób poszukujących pracy employear.com  

 https://www.employear.com/jak-pisac-list-motywacyjny.html

https://www.employear.com/jak-napisac-cv.html

https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-przewodnik

https://www.employear.com/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac.html

  ................................

Porady i artykuły z serwisu Pracuj.pl

 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

5 elementów, które musisz sprawdzić przed wysłaniem CV

Jak zostać najlepszym stażystą i otrzymać ofertę zatrudnienia?

Umowa-zlecenie dla studenta – ABC

https://porady.pracuj.pl/student/witamy-na-pokladzie-jak-przezyc-pierwszy-dzien-w-nowej-pracy/

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/10-zdan-ktorych-lepiej-nie-wypowiadac-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/

https://porady.pracuj.pl/student/jak-odkryc-co-chcesz-robic-w-zyciu/

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/gus-wzrost-przecietnego-zatrudnienia-i-wynagrodzenia-w-styczniu-2019-r

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/przybywa-pracownikow-wykonujacych-obowiazki-zdalnie  

.....................................

Rekruterzy i doradcy zawodowi, którzy tworzą serwis LiveCareer, na bazie analizy treści CV przygotowali bezpłatne poradniki z najlepszymi praktykami pisania życiorysów zawodowych. 

Pierwszy z nich to lista 31 błędów w CV, przez które rekruterzy odrzucają aplikacje. Treść tę kierujemy szczególnie do studentów i absolwentów — osób, które często stawiają dopiero pierwsze kroki w życiu zawodowym i jeszcze nie wiedzą, jak napisać dobre CV.

Dodatkowe wskazówki na temat pisania CV zawarliśmy też tutaj:

  4 rzeczy, które warto sprawdzić przed rozmową kwalifikacyjną

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, zainteresuj się celami przedsiębiorstwa. W ten sposób utwierdzisz się w decyzji dotyczącej wyboru pracodawcy. Warto uwzględnić także bardziej prozaiczne kwestie, jak np. dojazd do siedziby firmy.   

W odpowiedzi na ogłoszenie wysłałeś dopracowane CV i zostałeś zaproszony na rozmowę w sprawie pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, przygotuj się i przeanalizuj takie kwestie: 

1.     Kierunek rozwoju przedsiębiorstwa

Ważne, by cele firmy były zbieżne z tym, co sam chciałbyś osiągnąć. Dzięki takiej spójności będziesz zmotywowany do działania i nie doświadczysz niepotrzebnych niepokojów i frustracji.  

2.     Czas i miejsce spotkania

Potwierdź termin spotkania. Jeśli pomylisz datę, ominie Cię rozmowa lub nie zdążysz się do niej przygotować, a w efekcie stracisz szansę na pracę marzeń.  

3.     Dojazd do firmy

Sprawdź, jak dojechać do wyznaczonego miejsca. Roboty drogowe, zmiany w organizacji ruchu, korki – wszystko to może sprawić, że nie pojawisz się punktualnie. Dobrze jest zminimalizować ryzyko, np. wychodząc z domu wcześniej niż to konieczne.  

4.     Umiejętności z zakresu autoprezentacji

Przed rozmową kwalifikacyjną warto zobaczyć, jak wypadasz, gdy mówisz o sobie. W tym celu można przeprowadzić symulację spotkania – w rolę rekrutera wciela się ktoś z rodziny, znajomy itd., a Ty odpowiadasz na pytania. Dobrze jest również prosić bliskich o analizę Twojego zachowania. Zapytaj np. o to, jak reagujesz na stres. Być może zewnętrzni obserwatorzy, którzy są Ci życzliwi, dostrzegają zachowania, których nie jesteś świadomy. Prosząc o feedback i analizując opinie na temat Twojej postawy - dowiadujesz się, nad czym warto pracować. Dobrze jest także nagrywać swoje wypowiedzi, a następnie analizować nagrania, wyłapywać błędy i poprawiać je.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/student/5-rzeczy-ktore-warto-sprawdzic-przed-pierwsza-rozmowa-kwalifikacyjna/

.....................................................

Artykuł „Budowanie marki osobistej na studiach” w poradniku Praca.pl.

...................................................

Polecam artykuł na temat zawodów przyszłości: 2020-2030 w poradniku Praca.pl. Podaje zestaw zawodów i umiejętności, które będą poszukiwane przez pracodawców i które gwarantują dobre zarobki oraz dają wiele możliwości budowania kariery.

 Zawody przyszłości 2020/2030

..................

Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Obawiamy się robotyzacji w wielu obszarach. W administracji do umówienia spotkania wystarczy inteligentny asystent, a w księgowości cyfrowy pracownik wygeneruje bezpośrednio z programu fakturę czy raport. Brzmi prawdopodobnie? Zweryfikuj swoje przemyślenia z naszym artykułem: https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/workplace-of-the-future-przyszlosc-czy-juz-codziennosc_pr-3535.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=12

@pracapl

------------------------------------------------

 "Jak wykorzystać LinkedIn do wspierania kariery? Buduj swój personal branding!" 

https://cdn.employear.com/uploads/2019/12/Jak-wykorzystać-linkedin-do-wspierania-kariery.pdf

---------------------------------------------

SZTUCZNA INTELIGENCJA, UCZENIE MASZYNOWE I BIG DATA

Ręka do góry, kto nie myślał o przyszłości? Są takie obszary, w których przyszłość można analizować, programować, czy przewidywać.  O BIG DATA, ML oraz AI i pracy w tych obszarach przeczytaj w wywiadzie z KLDiscovery

https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/sztuczna-inteligencja-ai-uczenie-maszynowe-ml-big-data-przyszlosc-skupiona-wokol-danych_pr-3563.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=01  

----------------------------------------------------

Darmowy kreator CV i grafik Canva https://www.canva.com/pl_pl/, jest narzędziem wykorzystywanym przez wiele start-upów, biur karier, studentów i osób prowadzących działalność gospodarczą. Szczególnie absolwenci i młodzi przedsiębiorcy, dopiero wkraczający na rynek pracy, chętnie korzystają z naszego darmowego rozwiązania. Bardzo pomaga im ono w promocji i pozwala uniknąć części kosztów. 
 
Edytor grafiki Canva umożliwia projektowanie różnego rodzaju grafik - od banerów, ulotek, plakatów, po zaproszenia, okładki, wizytówki i infografiki. Edytor jest intuicyjny i prosty w obsłudze, nie są wymagane umiejętności grafika. Udostępniamy gotowe szablony i kreatory, np. kreator CV, w którym można stworzyć CV wyróżniające się wśród innych aplikacji. 
Wszystkie funkcjonalności: https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/

Porady, jak napisać CV i list motywacyjny oraz wzory tych pism są również tutaj: https://www.livecareer.pl/cv

---------------------------

Etapy procesu rekrutacji – krok po kroku

Jakie są trzy najczęstsze schematy przebiegu procesu rekrutacji?
Jak wyglądają krok po kroku poszczególne etapy?
Jak możesz sobie pomóc na każdym z etapów?
Przeczytaj artykuł na Praca.pl: 

https://www.praca.pl/poradniki/warto-wiedziec/etapy-procesu-rekrutacji-krok-po-kroku_pr-3544.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=02   

-------------------------