Kłamstwo w CV 

Każdy kłamie – ale czy nawet w CV?

Czy mimo obecnej dobrej sytuacji na rynku pracy zdarzają się osoby, które kłamią w CV, żeby wypaść lepiej od innych kandydatów? Jak najbardziej – 1 na 5 osób przyznaje się do kłamstwa, a co 6 kłamiący zostaje przyłapany. Zaskakujące, ale w pełni prawdziwe.

Fałsz w CV może być szczególnie kuszący dla osób, które mają stosunkowo niewielkie doświadczenie. Czy jednak takie sztuczki popłacają? Które części CV fałszujemy najczęściej? Jak poważne mogą być konsekwencje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule „Kłamstwo w CV” w Poradniku Praca.pl 2019.

Osoby wchodzące na rynek pracy, w tym studenci, mogą czuć pokusę, by "podkręcić" swoje CV - skłamać, by wypaść lepiej niż pozostali kandydaci. Czy jednak warto? Co zrobić zamiast kłamstwa?

Zapraszamy do lektury  artykułu "Kłamstwo w CV" z Poradnika Praca.pl 2019.

Więcej artykułów na temat rozwoju kariery zawodowej znajdziesz w Poradniku Praca.pl 2019.  

--------------------------------------

  Klucz do kariery. Strona podająca wiele ważnych informacji dotyczących planowania swojej kariery

http://www.kluczdokariery.pl/

------------------------------------------------

Porady dla osób poszukujących pracy employear.com  

 https://www.employear.com/jak-pisac-list-motywacyjny.html

https://www.employear.com/jak-napisac-cv.html

https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-przewodnik

https://www.employear.com/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac.html

  ................................

Porady i artykuły z serwisu Pracuj.pl

 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

5 elementów, które musisz sprawdzić przed wysłaniem CV

Jak zostać najlepszym stażystą i otrzymać ofertę zatrudnienia?

Umowa-zlecenie dla studenta – ABC

https://porady.pracuj.pl/student/witamy-na-pokladzie-jak-przezyc-pierwszy-dzien-w-nowej-pracy/

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/10-zdan-ktorych-lepiej-nie-wypowiadac-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/

https://porady.pracuj.pl/student/jak-odkryc-co-chcesz-robic-w-zyciu/

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/gus-wzrost-przecietnego-zatrudnienia-i-wynagrodzenia-w-styczniu-2019-r

https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/przybywa-pracownikow-wykonujacych-obowiazki-zdalnie  

.....................................

Rekruterzy i doradcy zawodowi, którzy tworzą serwis LiveCareer, na bazie analizy treści CV przygotowali bezpłatne poradniki z najlepszymi praktykami pisania życiorysów zawodowych. 

Pierwszy z nich to lista 31 błędów w CV, przez które rekruterzy odrzucają aplikacje. Treść tę kierujemy szczególnie do studentów i absolwentów — osób, które często stawiają dopiero pierwsze kroki w życiu zawodowym i jeszcze nie wiedzą, jak napisać dobre CV.

Dodatkowe wskazówki na temat pisania CV zawarliśmy też tutaj:

  4 rzeczy, które warto sprawdzić przed rozmową kwalifikacyjną

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, zainteresuj się celami przedsiębiorstwa. W ten sposób utwierdzisz się w decyzji dotyczącej wyboru pracodawcy. Warto uwzględnić także bardziej prozaiczne kwestie, jak np. dojazd do siedziby firmy.   

W odpowiedzi na ogłoszenie wysłałeś dopracowane CV i zostałeś zaproszony na rozmowę w sprawie pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, przygotuj się i przeanalizuj takie kwestie: 

1.     Kierunek rozwoju przedsiębiorstwa

Ważne, by cele firmy były zbieżne z tym, co sam chciałbyś osiągnąć. Dzięki takiej spójności będziesz zmotywowany do działania i nie doświadczysz niepotrzebnych niepokojów i frustracji.  

2.     Czas i miejsce spotkania

Potwierdź termin spotkania. Jeśli pomylisz datę, ominie Cię rozmowa lub nie zdążysz się do niej przygotować, a w efekcie stracisz szansę na pracę marzeń.  

3.     Dojazd do firmy

Sprawdź, jak dojechać do wyznaczonego miejsca. Roboty drogowe, zmiany w organizacji ruchu, korki – wszystko to może sprawić, że nie pojawisz się punktualnie. Dobrze jest zminimalizować ryzyko, np. wychodząc z domu wcześniej niż to konieczne.  

4.     Umiejętności z zakresu autoprezentacji

Przed rozmową kwalifikacyjną warto zobaczyć, jak wypadasz, gdy mówisz o sobie. W tym celu można przeprowadzić symulację spotkania – w rolę rekrutera wciela się ktoś z rodziny, znajomy itd., a Ty odpowiadasz na pytania. Dobrze jest również prosić bliskich o analizę Twojego zachowania. Zapytaj np. o to, jak reagujesz na stres. Być może zewnętrzni obserwatorzy, którzy są Ci życzliwi, dostrzegają zachowania, których nie jesteś świadomy. Prosząc o feedback i analizując opinie na temat Twojej postawy - dowiadujesz się, nad czym warto pracować. Dobrze jest także nagrywać swoje wypowiedzi, a następnie analizować nagrania, wyłapywać błędy i poprawiać je.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/student/5-rzeczy-ktore-warto-sprawdzic-przed-pierwsza-rozmowa-kwalifikacyjna/

.....................................................

Artykuł „Budowanie marki osobistej na studiach” w poradniku Praca.pl.

...................................................

Polecam artykuł na temat zawodów przyszłości: 2020-2030 w poradniku Praca.pl. Podaje zestaw zawodów i umiejętności, które będą poszukiwane przez pracodawców i które gwarantują dobre zarobki oraz dają wiele możliwości budowania kariery.

 Zawody przyszłości 2020/2030

..................

Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Obawiamy się robotyzacji w wielu obszarach. W administracji do umówienia spotkania wystarczy inteligentny asystent, a w księgowości cyfrowy pracownik wygeneruje bezpośrednio z programu fakturę czy raport. Brzmi prawdopodobnie? Zweryfikuj swoje przemyślenia z naszym artykułem: https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/workplace-of-the-future-przyszlosc-czy-juz-codziennosc_pr-3535.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=12

@pracapl

------------------------------------------------

 "Jak wykorzystać LinkedIn do wspierania kariery? Buduj swój personal branding!" 

https://cdn.employear.com/uploads/2019/12/Jak-wykorzystać-linkedin-do-wspierania-kariery.pdf

---------------------------------------------

SZTUCZNA INTELIGENCJA, UCZENIE MASZYNOWE I BIG DATA

Ręka do góry, kto nie myślał o przyszłości? Są takie obszary, w których przyszłość można analizować, programować, czy przewidywać.  O BIG DATA, ML oraz AI i pracy w tych obszarach przeczytaj w wywiadzie z KLDiscovery

https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/sztuczna-inteligencja-ai-uczenie-maszynowe-ml-big-data-przyszlosc-skupiona-wokol-danych_pr-3563.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=01  

----------------------------------------------------

Darmowy kreator CV i grafik Canva https://www.canva.com/pl_pl/, jest narzędziem wykorzystywanym przez wiele start-upów, biur karier, studentów i osób prowadzących działalność gospodarczą. Szczególnie absolwenci i młodzi przedsiębiorcy, dopiero wkraczający na rynek pracy, chętnie korzystają z naszego darmowego rozwiązania. Bardzo pomaga im ono w promocji i pozwala uniknąć części kosztów. 
 
Edytor grafiki Canva umożliwia projektowanie różnego rodzaju grafik - od banerów, ulotek, plakatów, po zaproszenia, okładki, wizytówki i infografiki. Edytor jest intuicyjny i prosty w obsłudze, nie są wymagane umiejętności grafika. Udostępniamy gotowe szablony i kreatory, np. kreator CV, w którym można stworzyć CV wyróżniające się wśród innych aplikacji. 
Wszystkie funkcjonalności: https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/

Porady, jak napisać CV i list motywacyjny oraz wzory tych pism są również tutaj: https://www.livecareer.pl/cv

----------------------------- Bezpłatny generator zdjęć do CV umożliwi samodzielne wykonanie profesjonalnego zdjęcia do CV przy pomocy smartfona. Jest bardzo prosty w obsłudze - wystarczy, że osoba szukająca pracy zrobi zdjęcie, a generator wykadruje je w odpowiedni sposób i wybieli tło. W efekcie użytkownik po minucie otrzyma profesjonalne zdjęcie takie, jakby wykonał je w zakładzie fotograficznym. Usługa jest bezpłatna, a w czasie pandemii COVID-19 stanowi ogromną pomoc dla studentów i osób poszukujących pracy, które muszą przygotować CV, a udanie się do profesjonalnego fotografa jest niemożliwe lub ryzykowne. Odnośnik do strony znajdziecie Państwo tutaj: Generator Zdjęć do CV: https://passport-photo.online/pl/zdjecia-do-cv Generator Zdjęć do oficjalnych dokumentów https://passport-photo.online/pl

---------------------------

Etapy procesu rekrutacji – krok po kroku

Jakie są trzy najczęstsze schematy przebiegu procesu rekrutacji?
Jak wyglądają krok po kroku poszczególne etapy?
Jak możesz sobie pomóc na każdym z etapów?
Przeczytaj artykuł na Praca.pl: 

https://www.praca.pl/poradniki/warto-wiedziec/etapy-procesu-rekrutacji-krok-po-kroku_pr-3544.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=02   

-------------------------

  

 


  


 
 

 

 

 

Sektor SSC/BPO w Polsce – szansą dla osób chcących się przekwalifikować? Jak wybrać kierunek zmiany pracy? Dlaczego zmianie ścieżki kariery sprzyja sektor BPO/SSC? O przekwalifikowaniu się z perspektywy firmy Arla Global SSC przeczytasz w artykule: https://www.praca.pl/poradniki/bpo-ssc/sektor-ssc-bpo-w-polsce-szansa-dla-osob-chcacych-sie-przekwalifikowac_pr-4972.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=06 Jak napisać profesjonalne CV? CV jest najważniejszym elementem podania o pracę i kartą wstępu na rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze napisany życiorys przyczynia się do sukcesu. Jednak jak powinno wyglądać idealne, profesjonalne CV i na co, zwłaszcza ci rozpoczynający swoją przygodę zawodową, powinni szczególnie zwracać uwagę? W poniższych artykułach znajdują się wartościowe porady do stworzenia pierwszego CV. Warto przeczytać, by uniknąć błędów. https://www.cvhero.com/pl/poradnik/cv/wskazowki/ https://www.cvhero.com/pl/poradnik/cv/najczesciej-popelniane-bledy-cv/ https://www.cvhero.com/pl/poradnik/cv/cv-twoja-wizytowka-zawodowa/ Szukając pracy niektóre ogłoszenia o pracę po prostu przykuwają naszą uwagę, jednak czasem nie do końca wiemy, co konkretne warunki czy oczekiwania oznaczają. Właściwa interpretacja informacji w nich zawartych pozwala stworzyć doskonałe CV, idealnie dopasowane do firmy i stanowiska. Więcej informacji na temat, jak czytać i dobrze zrozumieć ogłoszenia o pracę, można znaleźć w poradniku CVhero.com : https://www.cvhero.com/pl/poradnik/podanie-o-prace/jak-czytac-ogloszenie-o-prace/. List motywacyjny, który jest częścią spójną całej aplikacji zarówno o pracę, jak i praktykę zagranicą czy staż w firmie, przysparza często zwłaszcza początkującym kandydatom problemów. W poradniku CVhero można przeczytać, jak stworzyć indywidualnie dopasowany list motywacyjny https://www.cvhero.com/pl/poradnik/list-motywacyjny/indywidualny-list-motywacyjny/ oraz jakich błędów w nim uniknąć: https://www.cvhero.com/pl/poradnik/list-motywacyjny/najczestsze-bledy/. Obecnie coraz więcej osób próbuje swoich sił zagranicą i tam składa podania na praktyki czy staż. CV w języku angielskim nawet dla biegle posługujących się tym językiem może zawierać błędy lub nieodpowiednie słownictwo. Zapoznaj się z tym ciekawym artykułem, zanim stworzysz swoje podanie. https://www.cvhero.com/pl/poradnik/cv/cv-po-angielsku/.